Sadık KILIÇ

Web Tabanlı Hafıza Yerleşimi

September, 2011

Tekrar eden satırlar – Duplicate entries

Bir dosyada tekrar eden satırları bulmanın ve silmenin en bilinen yolu dosyayı sort edip, daha sonra uniq komutunu kullanmaktir.

, ,

touch komutu ve dosya ait timestamp’ı düzenleme

touch komutu en yalın haliyle file sistemde boş bir dosya oluşturur. Bu dosyanın timestamp”ı yaratıldığı zamanı gösterir. touch ile aynı isimle bir dosya var ise dosyanın timestamp”ı şimdiki zamana güncellenebilir, eğer dosya yok ise yaratılır.

, ,

Sıkıştırılmamış Log Dosyası Kalmasın

mevcut tüm uygulamalarınızın bir kopyasını bir dizine arşivlenedğinizi varsayalım. benim durumumda bu 2 terabayt yer tutan ve isimlendirme konusunda bir standardı olmayan bir dizin anlamına geliyor. bu dizinde milyon tane dosya var ve bir kısmı sıkıştırılmamış durumda. amaç dizindeki sıkıştırılmamlış dosyaları bulup sıkıştıracak tek satırlık komut.

Bash Özel Parametreler

Linux/Unix ortamlarında scriptler yazarken, script içerisinde önceki çalışan komutun başarılı olup olmadığını, yada script”in kaç parametre ile çağrıldığı vb bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz.

,

Ubuntuda video dosyaları için varsayılan oynatıcıyı değiştirmek

ubuntuda ses ve video dosyaları varsayılan olarak Totem media player (Movie Player) ile açılıyor. totem yerine vlc kullanmak isterseniz aşağıdaki iki dosyada değişiklik yapmanız yeterli.